V CKOP se maximálně snažíme porozumět emocím rodičů, kteří čelí obtížným rozhodnutím ohledně komunikace svých dětí, volby kompenzační pomůcky (sluchadlo/kochleární implantát). Nabízíme například pomoc rodičům setkat se s neslyšícími nebo nedoslýchavými dospělými a zapojit je do rozvoje jejich dětí.

Péče o dítě s vadou sluchu zahrnuje multidisciplinární přístup. Vy a vaše rodina jste hlavními členy podpůrného týmu vašeho dítěte. Jste důležitou součástí týmu profesionálů, který zahrnuje lékaře, psychologa, učitele, logopeda, sociálního pracovníka a další.

Mám podezření, že moje dítě neslyší

Pokud máte podezření, že vaše dítě neslyší, je důležité jednat rychle. Zde jsou kroky, které je vhodné podniknout.

  1. Navštivte pediatra: Prvním krokem je konzultace s dětským lékařem. Pediatr může provést orientační vyšetření a doporučí další kroky.
  2. Screeningové vyšetření sluchu: Nepodceňujte vyšetření sluchu vašich dětí. Screeningové vyšetření sluchu u dětí probíhá u novorozenců a u dětí v pěti letech. Více informací naleznete zde.
  3. Specializované vyšetření: Pediatr vás může odkázat na odborníka, jako je otorinolaryngolog (ORL) nebo foniatr. Tito specialisté mohou provést podrobnější vyšetření sluchu.  
  4. Sledování projevů dítěte: Sledujte, jak vaše dítě reaguje na zvuky v různých situacích. Jak s vámi dítě komunikuje. Například, zda reaguje na promluvu, otáčí se za zvuky, reaguje na hudbu, otáčí se za hlasem.
  5. Zahájení včasné podpory: Pokud je sluchová vada potvrzena, je důležité zahájení včasné podpory. Kontaktujte poradce rané péče.  Dochází-li vaše dítě do mateřské, základní nebo střední školy, doporučujeme kontaktovat speciálně pedagogické centrum (SPC). Zde Vám odborníci pomohou podpořit vaše dítě ve vzdělávání.

Pokud máte jakékoli obavy, neváhejte se na nás obrátit co nejdříve. Včasná diagnóza a zahájení podpory mohou výrazně zlepšit kvalitu života vašeho dítěte.

Zásady komunikace

Jak vaše dítě poroste, bude důležité podporovat rozvoj kvalitní komunikace. Uvádíme tipy pro usnadnění komunikace dětí se sluchovým postižením, které jsou schopny porozumět mluvené řeči:

  1. Získejte pozornost dítěte: Než začnete konverzovat, ujistěte se, že máte pozornost dítěte.
  2. Udržujte oční kontakt: Stůjte čelem k dítěti a udržujte dobrý oční kontakt. Snažte se být na stejné úrovni jako dítě.
  3. Dobré osvětlení: Nutná je dobře osvětlená místnost, nebuďte zády k oknu, aby se nevytvářely stíny, které ztěžují odezírání výrazů obličeje nebo odezírání ze rtů.
  4. Mluvte jasně a přirozeně: Mluvte jasně, přirozeně a normálním tempem. Nekřičte, protože to může dítěti připadat, že se zlobíte.
  5. Minimalizujte hluk prostředí: Snažte se omezit hluk prostředí ve kterém komunikujete na minimum. Rušné prostředí omezuje porozumění mluvené řeči.
  6. Používejte gesta a mimiku: I když vaše dítě nepoužívá znakový jazyk, je užitečné používat gesta a mimiku obličeje k podpoříte tak porozumění.